Припливно витяжна вентиляція у приватному будинку на базі MAICO
Важливою умовою для комфортного проживання в будинку є правильний мікроклімат, який здійснюється завдяки системам опалення, кондиціювання та вентиляції.
Вентиляція для будинку – здійснення контрольованого повітрообміну в приміщенні, а саме – приплив свіжого повітря та видалення відпрацьованого. Вентиляція будинок забезпечить свіжим повітрям, і це позитивно впливатиме на мешканців, а от некоректно організована циркуляція повітря призведе до погіршення самопочуття, зниження працездатності та імунітету.
При проєктуванні системи повітрообміну інженери ділять приміщення на зони:
- “Чисті зони” – житлові кімнати, де проводять багато часу, тобто, куди потрібна подача свіжого повітря – спальня, вітальня, дитяча. З цим завданням покликана впоратися вентиляція припливу в будинку.
- “Брудні зони” – кімнати із підвищеною вологістю, неприємними запахами. Це кухні, ванні, вбиральні, пральні і т.д. Видалення повітря з них здійснює витяжна вентиляція для дому.
Контрольований повітрообмін запобігатиме поширенню неприємних запахів і вологи в будинку. Дуже важливо, щоб повітря з “брудних зон” не потрапляло в “чисті” – спальні, гостьові кімнати, кабінети та ін. У “чисті зони” має регулярно надходити чисте та свіже повітря.
Ми живемо у вік урбанізації, тому повітря в містах дуже забруднене, і необхідно, щоб припливне повітря ретельно фільтрувалося від пилу, алергенів та бактерій. Правильна інженерна система легко з цим питанням упорається.
Вентиляція для дому буває двох видів:
- Природна вентиляція будинку здійснюється шляхом відкриття вікна. Цей спосіб важко назвати ефективним та правильним, особливо якщо йдеться про будинок. Такий повітрообмін не можна проконтролювати і це нераціонально через протяги та попадання бруду, пилу та комах, а в холодну пору року ще й холоду.
- Примусова вентиляція у приватному будинку організовується за допомогою спеціальних систем повітрообміну. Це дає можливість контролю та балансування обсягів повітря, що подається і видаляється.
- Можна ще розглянути змішаний варіант, коли поєднуються природний приплив повітря через вікно і примусова витяжна вентиляція у ванній. Для того щоб процес такого провітрювання був більш ефективним, існують альтернативні пристрої. Один із видів – припливний клапан MAICO ALD, який монтується внутрішньостінно. Він пропускає повітря через систему фільтрів. Залишилося лише увімкнути витяжний вентилятор, щоб видалити брудне повітря. Такий варіант стане результативнішим за наявності безпорожних дверей або вмонтованої у них переточної решітки. Тим не менш, припливний клапан складно вважати ефективним варіантом, оскільки він не працює за мінусових температур.
Рекуперація тепла у будинку
Варто згадати про такий момент, як рекуперація тепла у приватному будинку. Рекуперація повітря використовує тепло витяжного повітря нагріву припливного. Саме рекуперація будинку дозволяє зберегти близько 90% тепла, яке зазвичай губиться через вентсистему. Припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією за умови правильно підібраного обладнання допоможе заощадити на системі опалення. Це чудове рішення для створення сприятливого мікроклімату та підвищення енергоефективності.
Таку вентиляцію можна організувати двома способами із різним набором обладнання.
Залежно від площі та особливостей приміщення необхідно підібрати або централізовану або децентралізовану припливно-витяжну систему.
1. Централізована система вентиляції здійснюється на етапі забудови та початкових ремонтних робіт, що дозволяє більш якісно спроєктувати та провести установку припливно-витяжної системи. Якщо ви задумалися про вентиляцію після завершення будівельних робіт, то установка можлива з невеликим втручанням в планування. При організації централізованої системи потрібно враховувати необхідність опускання стель – мінімум на 17 см. Централізована вентиляція у будинку – це система, яка працює від однієї вентустановки.
Припливно-витяжні установки бувають двох видів:
- Горизонтальний тип монтажу. Такі вентустановки зашиваються за стелю, в результаті опуск стає ще більше. З цієї ж причини в стелі потрібно передбачити сервісні люки. Кожна заміна фільтрів або сервісне обслуговування потребує допуску до ПВУ. А при поломці обладнання потрібно значно розібрати стелю.
- Вертикальний тип монтажу. Така вентустановка кріпиться безпосередньо до стіни або ставиться на невелику платформу. Вертикальні блоки легше в обслуговуванні і при цьому не потрібно розбирати стелі, щоб дістатися до установки у разі несправності. Крім того, показники ефективності таких ПВУ на порядок вищі, ніж у горизонтальних.
Серед припливно-витяжних установок з рекуперацією тепла від Maico зарекомендувала себе серія WS – модельний ряд входить до списків кращих енергозберігаючих систем у Європі (наприклад, Maico WS 320 KBET / Maico WS 320 KB).
Зовні установка є блоком з шумопоглинаючим корпусом, який включає в себе:
- ЄС-двигун, який обертає 2 відцентрових вентилятори із загнутими лопатями, працюючи на кулькових підшипниках. Двигун керує продуктивністю установки, з її плавним налаштуванням від 80 до 320 м³/год.
- Фільтри для очищення повітря від забруднень (F7 – для тонкого очищення та G4 – для грубого). Замінити їх можна самостійно, без допомоги спеціаліста.
- Байпас – це пристрій, що проводить холодне повітря в приміщення повз рекуператор.
- Калорифер попереднього нагріву – термозахист від замерзання, забезпечує попереднє нагрівання повітря, яке надходить в установку.
- Додатковий функціонал – залежно від модифікації, ПВУ може бути оснащена іншими пристроями.
При централізованій системі вентиляції повітророзподіл у кімнатах здійснюється через решітки, або через лінійні дифузори. Решітки та дифузори гармонійно вписуються в інтер’єр, а інженерні системи є прихованими. Компанія MAICO у своїх проєктах рекомендує застосовувати дифузори фірми TROX.
2. Децентралізована система вентиляції – це чудовий варіант для будинків, де немає можливості опустити стелі. Бувають випадки, коли ремонт вже закінчено, але вентканалів не передбачено або планування не дозволяє розмістити їх. Тоді вірним рішенням стане компактна децентралізована припливно-витяжна установка з рекуперацією тепла Maico Push Pull. Для більш ефективної роботи рекомендується монтаж двох установок Push Pull у різних кімнатах “чистих зон” або одній великій кімнаті (кухні-вітальні, наприклад).
Принцип роботи децентралізованої вентиляції на базі Maico PushPull: перша установка працює 60 секунд на приплив, друга – на витяжку, і за хвилину вони змінюються функціями. Обладнання підключено до однієї панелі керування, тому контроль їх роботи налагоджений автоматично та не потребує втручання. Вентиляція припливно-витяжна завжди повинна підтримувати повітряний баланс у будинку, тому коли витяжний вентилятор (наприклад, Maico ECA ipro) вмикається, то Maico Push Pull, встановлені у “чистих зонах”, починають працювати на приплив (30 м3/год). Суть роботи в одночасному припливі чистого повітря та видаленні забрудненого.
Важливо при проєктуванні системи вентиляції розрахувати необхідний об’єм повітря та підібрати вентиляційну установку оптимальної потужності, щоб уникнути навантаження обладнання. В Україні функціонують державні будівельні норми (ДБН В.2.5-67:2013), де зазначено, що кількість необхідного повітря має розраховуватись за кількістю мешканців. Фіксований обсяг повітря на одну особу, згідно з нормами, становить:
- 15 м3/год – мінімальний;
- 25 м3/год – оптимальний;
- 36 м3/год – підвищений комфорт.
Інженери враховують і відвідуваність кімнати, наприклад, у вітальню надходитиме більше повітря, ніж у спальню. Якщо спальні зазвичай перебуває 2 людини, то обсяг необхідного повітря множиться на два. Для вітальні розрахунок відбувається так: сумарна кількість усіх, хто проживає в будинку + два гості.
Важлива перевага сучасних установок – дистанційне керування. Контролювати роботу системи можна за допомогою програми AirHome на смартфоні.
Часто систему кондиціювання плутають із системою вентиляції, але насправді це дві різні системи, за які відповідає різне обладнання. Основний функціонал кондиціювання – охолодження та обігрів приміщення. Система вентиляції забезпечує повітрообмін: приплив свіжого повітря, збагаченого киснем і видалення вуглекислого газу, неприємних запахів і вологи.
Підсумок
Кожна із систем має низку своїх переваг. Вибирати необхідно, виходячи з власних цілей, особливостей приміщення та можливостей. Німецький бренд Maico великий асортимент належної якості. Якщо ви не впевнені, яка система вентиляції для дому буде оптимальною для вас, звертайтесь до інженерів за номером (044) 599-10-20, і вони легко допоможуть підібрати відповідні пристрої і розкажуть, як усе організувати належним чином.
Щодо вартості, припливно-витяжна вентиляція ціна (Київ та інші міста) розраховується індивідуально, і це не займе багато часу, якщо Ви звернетеся до професіоналів.